Co zrobić z używanymi oponami? [coś z niczego]

Pewnie stanąłeś kiedyś przed dylematem co zrobić z używanymi oponami. W pierwszej kolejności zazwyczaj na myśl przychodzi ich wyrzucenie – ściślej mówiąc oddanie do odpowiedniego legalnego miejsca. Oczywiście chodzi tutaj o różnego rodzaju opony, nie tylko samochodowe, które, np. po wymianie, możemy zostawić u wulkanizatora. Jednak jest wiele sposobów na wykorzystanie używanych opon począwszy na tych bardziej praktycznych aż po finezyjne wręcz zaskakujące.

Co zrobić z używanymi oponami czyli coś z niczego?

Oto kilka propozycji:

Do pracy i zabawy

Opony często wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju pracach rolniczych i ogrodniczych, gdzie pełnią rolę obciążników, płotów czy osłon, np. drzew i krzewów. Stosuje się je także na placach zabaw jako huśtawki czy bujaki lub ustawienia przeszkód i ograniczników na torach crossowych bądź poligonowych.

Huśtawka z opon w kształcie samochodzika - co zrobić z używanymi oponami
Huśtawka z opon

Sprzedaż

A jakby tak sprzedać jeszcze dobre opony, nadające się do jazdy lub swoje prace? Jeśli zrobisz to poprzez Internet i chciałbyś je przesłać do odbiorcy warto skorzystać z serwisu typu furgonetka.pl, w którym porównasz najkorzystniejszą ofertę różnych firm kurierskich, gdzie, np. nadanie paczki inpostem jest niezwykle proste. Sam korzystałem z takich rozwiązań i wiem, że różnice w cenie wysyłki potrafią być bardzo duże. Pamiętaj jednak, aby za każdym razem sprawdzić warunki przewoźników, tj. gabaryty, wagę oraz sposób pakowania.

Opony gotowe do wysyłki

Ozdoby

Ze zużytych opon da się tworzyć piękne ozdoby, które jednocześnie mogą również pełnić bardziej praktyczne funkcje. Wisząca lampa lub kinkiet, kwietniki na nóżkach lub w kształcie łabędzia nadadzą niepowtarzalny klimat i charakter pomieszczeniu czy ogrodu.

Wspaniałe oponowe łabędzie - jak wykorzystać zużyte opony
Dostojne łabędzie, które pełnią również rolę donic

Odzież

Okazuje się, że stare opony to niezłe tworzywo do produkcji odzieży. Niektórzy wykonują z nich kaski i zbroje, ale to także biznes. Afrykańska firma obuwnicza pozyskuje materiał na podeszwy do swoich butów z używanych opon. Ich produkty są dostępne w wielu krajach świata i cieszą się dużą popularnością 😉

Obuwie z opon - ekologicznie i wygodnie
Buty z podeszwami z opon

Meble

Opony świetnie nadają się do wykonania wszelkiego rodzaju mebli do warsztatu, ogrodu i domu. Można zrobić z nich siedziska, fotele, pufy, schowki, stojaki itp. W tym przypadku przydają się również inne materiały, jak np. drewno, które w połączeniu z oponami stworzą praktyczne i estetyczne przedmioty.

Piękne meble z używanych opon
Meble ogrodowe z opon prezentują się świetnie

Paliwo

Tę ciekawostkę zostawiłem na koniec. Z opon można bowiem pozyskać paliwo. Są nawet osoby, które robią to na własną rękę za pomocą skonstruowanych przez siebie urządzeń. Jednak tego typu praktyki nie są raczej ani opłacalne, ani bezpieczne, a takie paliwo co do czystości ma sporo do życzenia.

Pozyskiwanie paliwa ze starych opon - schemat pyrolizy
Schemat pozyskiwania paliwa z opon

Jak widać jest mnóstwo metod na zagospodarowanie zużytych opon, a jedynymi ograniczeniami są nasze chęci i wyobraźnia 🙂Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter Captcha Here : *

Reload Image