Jak w 3 krokach naprawić rozklejone buty?

Jak naprawić butyBył pewien okres, kiedy ze świecą można było szukać szyldu z napisem „SZEWC”. Buty były byle jakie i z trudem wytrzymywały jeden sezon. Ale z czasem coraz większym popytem zaczęły cieszyć się te drogie, markowe. Kiedy taki but ulegnie zepsuciu opłaca się zanieść go do specjalisty od obuwia, którego już można bez trudu odnaleźć. Co jednak kiedy rozklei się nasz tani lub dość mocno zużyty, aczkolwiek ulubiony but? Wtedy najlepiej zrób to sam(a) i napraw swoje obucie. Aby nie trzeba było powtarzać tej operacji w nieskończoność, należy to wykonać solidnie.

Będziesz potrzebować:

Klej, denaturat, pędzelek, nożyk, papier ścierny, drewienka, szmatka, imadło.

Czym skleić buty?

Podstawowe pytanie oczywiście brzmi: czym posklejać popsute buty? Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju klejów, które nadają się do sklejania butów. Ja jednak polecam tradycyjny butapren (spotyka się również nazwę „klej szewski”) zwykły lub szybkoschnący. Do większych powierzchni lepiej nadaje się zwykły.

Jak skleić buty?

Krok 1

Przygotuj podłoże. W pierwszej kolejności usuń nożykiem grubsze warstwy starego zaschłego kleju i inne zabrudzenia. Resztę wyczyść papierem ściernym. Po czym usuń kurz i tłuszcz. W tym celu nasączoną denaturatem szmatką przetrzyj sklejane powierzchnie.

Rozklejony but

Części klejonego buta przed czyszczeniem

Jak skleić buty - przygotowanie łączonych powierzchni

Części klejonego buta po oczyszczeniu

Krok 2

Pędzelkiem nałóż równomiernie cienką warstwę kleju na całą płaszczyznę obydwu łączonych części. Skóra lub inne nasiąkliwe materiały wymagają zastosowania co najmniej dwóch warstw. Używając zwykłego butaprenu należy chwilę odczekać między kolejną aplikacją kleju. Przed łączeniem powierzchni również odczekaj przynajmniej kilka minut. Problem ten odpada przy szybkoschnącym kleju.

Czym skleić buty - nanoszenie kleju

Równomierna cienka warstwa kleju na obydwu powierzchniach

Krok 3

Połącz klejone części i z wyczuciem dociśnij, najlepiej w imadle lub ściskiem stolarskim. Wcześniej podłóż szmatkę i kawałki drewienek, aby nie uszkodzić i zanadto nie zdeformować buta. Odczekaj przynajmniej dobę.

Sklejanie buta

Dokładne zwieranie klejonych części

Naprawa buta - ścisk w imadle

But ściśnięty w imadle. Deseczki chronią obuwie przed niechcianymi wzorkami 😉

Sklejony but

I jeszcze jedno, a nawet więcej

W przypadku naprawy butów na obcasach może wystąpić potrzeba podzielenia pracy na etapy. Powodem jest utrudnione solidne ściśnięcie we właściwym miejscu. Warto jednak poświęcić więcej czasu i mieć pewność, że robota została wykonana porządnie. To znaczy skleić część buta i po 24 godzinach zrobić to samo z dalszą fragmentem.

Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonać rzetelnie. Inaczej daremna Twoja praca. But długo nie wytrzyma.

Naprawiałe(a)ś kiedy buty? Z jakim skutkiem?


Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Kacperek pisze:

    W przypadku naprawy zniszczonego obuwia warto udać się do szewca, który naprawi go w sposób profesjonalny. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie możemy lub p prostu nie chcemy tego zrobić to na rynku dostępnych jest tak wiele różnych specjalistycznych produktów do klejenia obuwia, że większych problemów nie powinniśmy mieć z naprawą. Pamiętajmy jednak aby dobrać odpowiedni klej do materiału, który planujemy skleić – niekiedy bowiem klej uniwersalny może nie wystarczyć.

  2. klucze pisze:

    ja raczej wolę oddac buty do szewca, o nie mam imadeł, klej u szewca też lepszy… NIehc zrobi to ten, kto sie zna, ja sobie podkleje we wlasnym zakresie wkladke w butach

  3. Monika pisze:

    Kiedyś myślałam, że to nie możliwe, ale jednak faktycznie dużo łatwiej i szybciej skleić buty samodzielnie w domu. Ja kupiłam klej i szybko rozwiązałam problem odklejonej podeszwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter Captcha Here : *

Reload Image