Jakie wiertło koronowe (otwornica) do betonu?

Bez wątpienia do jednych z najbardziej nieprzyjemnych i uciążliwych prac budowlanych można zaliczyć kucie. Szczególnie jeśli trzeba przebić się przez trudny materiał, np. żelbet. W takich przypadkach w sukurs budowlańcom, zwłaszcza instalatorom, przychodzą wiertła koronowe, którym poświęcony jest ten artykuł. Ze szczególnym uwzględnieniem wierteł diamentowych.

Jak wybrać odpowiednie wiertło koronowe do betonu?

Jakie wiertło koronowe do betonu - 4 otwornice o różnych średnicach
Wiertła koronowe

Przyglądając się ofercie rynkowej, można zauważyć, że producenci i handlowcy operują różnym nazewnictwem. Wiertło koronowe (koronkowe), otwornica lub zwyczajnie koronka to często słowa bliskoznaczne takiego samego produktu. Wydaje się, że jest to spowodowane mnogością oferty i chęcią pewnego usystematyzowania szerokiego asortymentu. Mimo wszystko nie ma to większego znaczenia. Dlatego na potrzeby tego artykułu, przyjmijmy, że będziemy używać wspomnianych nazw jako synonimów.

Rodzaje koronek narzędziowych

Ogólnie wiertła koronkowe przeznaczone są do skrawania na sucho i na mokro. Dzięki nim można wykonywać precyzyjne otwory najczęściej bez użycia udaru. Do pierwszej grupy zaliczyć można przede wszystkim otwornice, którymi wykonuje się odwierty o mniejszych średnicach w relatywnie bardziej miękkich materiałach, typu: płyty gipsowo-kartonowe, pustak piankowy, ale nie tylko. W dużym stopniu zależy to od zastosowanej technologii w produkcji danej koronki. Otwory pod puszki, oświetlenie lub baterie do wody są wykonywane z ręki także przy pomocy zwykłych wiertarek. Natomiast przewierty o znacznych rozmiarach i twardym materiale, np. kamień, beton, żelbet wymagają już napędu ze stojakiem i chłodzenia cieczą. Często można spotkać się z wiertłami uniwersalnymi do obu rodzaju prac.

Wiertła wytwarzane są w różnych rozmiarach, technikach i stosowanych do ich produkcji materiałach. Zazwyczaj ich średnice wahają się między 15mm a 1000mm, zaś żywotność sięga kilkunastu metrów bieżących skrawania. Jeśli chodzi o rodzaj krawędzi skrawającej, najczęściej spotykane są trzy rodzaje koronek: pierścieniowe, gdzie diamenty powlekane są próżniowo, segmentowe oraz cylindry wyposażone w zęby tnące z węglika spiekanego. Stosowane są w nich różnego rodzaju uchwyty: okrągłe i SDS Plus do wiertarek oraz udarów, do szlifierek kątowych, i oczywiście mocowania do wiertnic, często za pomocą specjalnych adapterów. Otwornice przeznaczane do płytszych odwiertów wyposażane są również w wiertła centrujące, a w cylindrach znajdują się otwory do wyrzucania urobku. Te ostatnie mogą pracować w technice udarowej.

Należałoby również wspomnieć o otwornicach przeznaczonych do prac w drewnie, stali czy plastiku. Jest to nieco osobna kategoria wierteł bimetalowych, zakończonych w ząbkowane ostrza. Na rynku popularne są także wiertła ze specjalnymi talerzami, do których, w zależności od potrzeb, mocowane są wkłady o określonej średnicy. Ze względu na swoją wszechstronność jest to wygodne rozwiązanie. Jednak jest to pewne ograniczenie. Takie koronki nadają się do płytkich odwiertów i relatywnie miękkich materiałów.

Ceny i usługi dodatkowe

Rozpiętość cenowa wierteł koronowych jest bardzo duża. Od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Porównanie produktów ma sens, jeśli zawęzimy poszczególne cechy do maksimum. W kalkulacjach winniśmy brać pod uwagę tę samą średnicę, długość roboczą, zastosowanie, możliwości, technologię produkcji wiertła i markę, co zazwyczaj wiąże się z solidnością wykonania otwornicy.

Wielu producentów oferuje możliwość wykonania wierteł na zamówienie o określonych przez klienta wymiarach, do których można zakładać specjalne przedłużki. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość wykonania głębszego otworu niż pozwala na to długość samej korony. Mowa tutaj raczej o wiertłach dużych rozmiarów, przeznaczonych do bardzo twardych materiałów.

Większość dużych otwornic może być regenerowana. Choć ta usługa jest dość droga, to i tak jest tańszą alternatywą niż nabycie nowego narzędzia. Szczególnie, że niejednokrotnie mamy do czynienia z dużo mniejszym kosztem regeneracji w stosunku do zakupu nowej koronki, przy zachowaniu tej samej jakości części skrawającej, a czasem nawet wyższej. Może się okazać, że zastosowane solidnych segmentów w regenerowanym wiertle spowoduje, iż będzie ono służyć dłużej niż nowe.

Wybór optymalnej koronki do betonu

Dobranie odpowiedniej koronki do danego zadania to jeden z najważniejszych elementów dobrze wykonanej pracy. W tym przypadku słowo klucz to „materiał” z jakim przyjdzie nam się zmierzyć. Pomijając średnicę otworu, co jest rzeczą oczywistą, należy wziąć pod uwagę twardość i strukturę materiału. Producenci określają jakie narzędzie może być użyte w danej sytuacji, stosując odpowiednie oznaczenia. Trzeba zwrócić na to baczną uwagę przed założeniem właściwej końcówki do wiertnicy. Nie należy także zapominać o tym czy dany odwiert i koronka wymaga chłodzenia cieczą czy też nie.

Jaki sprzęt do jakiego wiertła?

Samo wiertło nie wywierci dziury w murze. Ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego napędu do danej koronki, a dokładniej rzecz biorąc do danego materiału, czyli właściwa prędkość obrotów i moc silnika. Generalnie im twardszy materiał tym obroty powinny być mniejsze. Zbyt wysoka prędkość może spowodować przegrzanie wiertła, a to z kolei znacząco wpływa na jego żywotność.

Wiertła nie są tanie, nawet ich regeneracja, dlatego należy mieć to na uwadze przy zakupie wiertnicy. Warto wówczas także pamiętać o jej odpowiedniej mocy, jeśli chcemy, aby nasz sprzęt służył długo bez grubszych napraw. Tutaj również główną rolę odgrywa twardość materiału oraz średnica wierconego otworu. Oczywiście można próbować odwiertów odpowiednimi mocnymi koronkami przy słabszych napędach. Nie powinno to mieć na nie większego wpływu. Jednak nawet przy doraźnych krótkotrwałych przeciążeniowych pracach narażamy wiertnicę na przegrzanie silnika i tym samym jej popsucie, której naprawa jest bardzo kosztowna, a niejednokrotnie wręcz nieopłacalna.

Jednakże obroty i moc to nie wszystko. Bardzo ważny jest też właściwy docisk, tzw. posuw wiertła oraz równe trzymanie otwornicy podczas wiercenia, aby nie ryzykować uszkodzenia cylindra. Optymalna praca często determinuje przydatność koronki do dalszej regeneracji.

Jak widać trudny materiał wymaga odpowiedniego traktowania. Zwłaszcza kiedy używamy drogiego sprzętu i nie chcemy narażać się bez potrzeby na spore dodatkowe koszta. Zatem rozsądne podejście do każdego zadania i doświadczenie operatora odgrywają tutaj ważną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image