Jaki odkurzacz przemysłowy (na budowę, do warsztatu) wybrać?

Odkurzacze niezwykle ułatwiają pracę w utrzymaniu porządku. Znajdują zastosowanie także na budowie i warsztacie. Przeznaczone są do tego odkurzacze przemysłowe. Choć zasada działania jest podobna jak odkurzaczy domowych, są konstruowane w taki sposób, aby skutecznie mogły sobie poradzić z konkretnymi odpadami. Dlatego dobór odpowiedniego urządzenia powinien być właściwie przemyślany.

Jaki wybrać odkurzacz przemysłowy na budowę, do warsztatu?

Jaki wybrać odkurzacz na budowę, do warsztatu - odkurzacz przemysłowy
Odkurzacz budowlany

Klasyfikacja odkurzaczy przemysłowych

Głównym kryterium, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego odkurzacza, jest rodzaj odpadów z jakimi przyjdzie się zmierzyć maszynie. Zgodnie z normą EN 60335-2-69 występują 3 klasy pyłów, do której producenci dostosowują swoje urządzenia. Powinna być ona wskazana przy danym odkurzaczu, przez co mamy pewność, że produkt został przeznaczony do określonych zadań:

  • Klasa L – odkurzacze w tej klasie nadają się do usuwania drobnego kruszywa, odpadów powstających podczas obróbki tworzyw ceramicznych i sztucznych oraz zanieczyszczeń wytwarzanych przy obróbce drewna. Zatem przystosowane są do odsysania odpadów budowlanych i warsztatowych o wartościach granicznych >1mg/m3.
  • Klasa M – to kategoria maszyn przeznaczonych do odsysania odpadów o wartościach granicznych >0,1mg/m3. Oznacza to, że radzą są sobie z odpadami i pyłami powstającymi w trakcie obróbki materiałów budowlanych, czyli betonu, kamienia, muru, gipsu, tynku oraz farby.
  • Klasa H – to odkurzacze do usuwania odpadów o wartościach granicznych <0,1mg/m3. Te specjalne i urządzenia są stosowane przede wszystkim do usuwania zanieczyszczeń powstających podczas prac zagrażających zdrowiu. Przydają się szczególnie tam, gdzie należy usunąć pyły chorobotwórcze, np.: ołów, nikiel, kadm, azbest, pleśń.

Najważniejsze parametry

  • Zasilanie – odkurzacze przemysłowe są produkowane z zasilaniem sieciowym oraz zasilaniem akumulatorowym. Drugie rozwiązanie powoduje, że urządzenia są bardziej mobilne, jednak zazwyczaj posiadają niewielką pojemność zbiorników do gromadzenia odpadów. Dlatego praktyczniejsze wydają się odkurzacze sieciowe o dużo większych możliwościach, przystosowanych do usuwania każdego rodzaju pyłów.
  • Moc – to od niej w dużej mierze zależy wydajność odkurzacza. Producenci niejednokrotnie umieszczają w odkurzaczach kilka silników. Włączanie kolejnego zwiększa siłę ssania. Jednakże moc czy ilość silników nie zawsze idzie w parze z siłą ssania, która jest jednym z najważniejszych cech urządzenia. Dlatego podczas zakupu należy głównie brać pod uwagę dwa parametry: maksymalne podciśnienie oraz maksymalny przepływ powietrza.
  • Pojemnik – aby częstotliwość jego opróżniania była jak najmniejsza, należy zwrócić uwagę na jego pojemność. Im większa tym szybsze odkurzanie bez zbędnej straty czasu. Przy czym istotne jest, aby brać uwagę głównie wielkość użytkową netto zbiornika, tj. ile realnie może pomieścić określonych zanieczyszczeń.
  • Funkcja automatycznego oczyszczania filtra – bardzo istotny parametr, gwarantujący nieprzerwanie wysoką siłę ssania, a więc wydajność i komfort pracy. Filtr co jakiś czas jest automatycznie otrzepywany dzięki czemu nie ma konieczności przerywania odkurzania na jego oczyszczanie.
  • Praca na sucho i mokro – to spore ułatwienie sprzątania. Maszyna poradzi sobie nie tylko z suchymi odpadkami, ale usunie również ciecz.
  • Zasięg – dotarcie do trudno dostępnych miejsc podczas porządkowania ułatwia odpowiednio długi wąż oraz przewód zasilania. Dzięki temu sprzątanie jest wygodniejsze i mniej frustrujące.
  • Jakość – to ważna funkcja jakiej oczekuje się od elektronarzędzi. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wysokiej jakości odkurzacz powinna cechować niezawodność i trwała konstrukcja odporna na brud.
  • Akcesoria – ułatwiają sprzątanie i zmniejszają koszty eksploatacji. Dlatego warto zaopatrywać się w sprzęt, który na wyposażeniu ma różnorakie przystawki ssące czy dodatkowe filtry.
  • Wózki transportowe – służą do przemieszczania ciężkich odkurzaczy. Zatem wydawać by się mogło, że masą urządzenia nie powinniśmy się aż tak przejmować. Jednak lepszym rozwiązaniem wydają się solidne kółka przytwierdzone na stałe do maszyny. Dzięki czemu łatwiej jest przemieszczać urządzenie, zwłaszcza po nierównej nawierzchni.

Inne ważne cechy

Istnieje również szereg innych istotnych funkcji, zależnie od klasy odkurzacza, w jakie producenci zaopatrują swoje modele.

  • Regulacja siły ssania oraz stałej mocy – służą do przystosowania mocy do określonych prac. Przez co maszyna nie traci swojej wydajności w miarę zapełniania się worka.
  • Możliwość prania filtra – stosowana w odkurzaczach w klasie L i M zmniejsza koszty eksploatacji.
  • Wysokiej jakości turbina i filtr płaski – to spora moc i rozmiar pojemnika.
  • Szczelność i bezpieczeństwo zamknięcia – bardzo istotna kwestia zwłaszcza w odkurzaczach klasy H.
  • Ochrona przeciwogniowa i pojemnik ABS – charakteryzują urządzenia do usuwania niebezpiecznych pyłów, sprawiając, że maszyny są lekkie i wytrzymałe.
  • Funkcja dmuchawy – dobrze sprawdza się podczas odkurzania liści oraz zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc.
  • Funkcja antystatyczna – zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się pyłów na ściankach węża ssącego oraz narzędziach roboczych.
  • Uniwersalność – od odkurzaczy przemysłowych oczekuje się jak największej wszechstronności. W związku z czym producenci niejednokrotnie zaopatrują swoje urządzenia w drugie gniazdo do prądu, do którego możemy podłączyć dodatkowe elektronarzędzie, złącze do sprężonego powietrza, automatyczny układ włączania-wyłączania, a także możliwość podłączania modułu zasilania i odsysania.

Rodzaje worków filtrujących do odkurzaczy przemysłowych

Bardzo ważną rolę w odkurzaczach odgrywają worki filtrujące. W zależności od klasy pyłowej i rodzaju usuwanego materiału rozróżniamy worki:

  • Jednorazowe – używane są do wszystkich odmian odpadów. Bywają zaopatrywane w praktyczne zamknięcia, są bezpieczne dla zdrowia i umożliwiają bezpyłową utylizację odpadów. Dzięki efektowi samooczyszczania niektóre worki uniemożliwiają tworzenia się osadu filtracyjnego.  
  • Wielokrotnego użytku – wytrzymałe i łatwe w opróżnianiu. Stosowane do wszystkich odkurzaczy klas L i M.

Dwie uwagi:

  1. W odkurzaczach klasy H nie należy stosować worków wielokrotnego użytku. Ponadto dla zwiększenia ochrony zdrowia lepiej jest stosować dwuwarstwowe worki z włókniny poliestrowej i dodatkowego worka osłonowego.
  2. Aby poprawić efektywność sprzątania w odkurzaczach klasy L zaleca się usuwanie zanieczyszczeń bez udziału worka. Pod warunkiem, że maszyna jest do tego przystosowana.

Dokonując trudnego wyboru odpowiedniego odkurzacza przemysłowego należy głównie kierować się rodzajem zanieczyszczeń, jakie ma on usuwać. Z pewnością sporym ułatwieniem jest klasyfikacja odkurzaczy i to na nią w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu. Z pewnością najlepiej nabyć solidny sprzęt, który będzie służył długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image