Jak odświeżyć klimatyzację, wentylację i wnętrze w samochodzie?

Od czasu do czasu warto przewietrzyć nawiewy samochodu. Służą do tego specjalne preparaty o różnych zapachach, niwelujące nieprzyjemną woń wydostającą się z wentylacji. Zazwyczaj można to zrobić w łatwy i szybki sposób, jak w przedstawionym poniżej wpisie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni środek do odświeżania wentylacji oraz klimatyzacji i zarezerwować sobie kilkanaście minut czasu.

Jak odświeżyć klimatyzację, wentylację, wnętrze w samochodzie –  krok po kroku?

  1. Zaciągnij hamulec ręczny, pozamykaj szyby, otwórz wszystkie nawiewy usuń zapalniczkę z gniazda i uruchom silnik.
    Odświeżanie wentylacji samochodu - otwarte nawiewy
    Otwarte nawiewy

    Odświeżanie klimy auta - gniazdo zapalniczki
    Puste gniazdo
  2. Włącz wentylator i klimatyzację na najniższą temperaturę z obiegiem zamkniętym.

    Jak odświeżyć wnętrze samochodu - ustawina wentylacja
    Ustawienia klimatyzacji
  3. Przesuń fotel kierowcy maksymalnie do przodu i pochyl oparcie.

    Odświeżanie wentylacji auta - ustawiony fotel kierowcy
    Przesunięty i pochylony fotel kierowcy
  4. Przed użyciem wstrząśnij pojemnik z preparatem odświeżającym, postaw go zaworem do góry na podłodze za przesuniętym fotelem i mocno wciśnij zawór puszki z aerozolem do momentu blokady, aż środek zacznie się wydobywać.
    Jak odświeżyć klimę i wentylację auta - wciskany zawór pojemnika z preparatem
    Mocno wciśnij zawór pojemnika

    Jak odświeżyć klimatyzację, wentylację i wnętrze w samochodzie - ulatniająca się substancja
    Wydobywający się preparat
  5. Zamknij wszystkie drzwi i pozostaw auto z pracującym silnikiem na określony czas (patrz: zalecenia na opakowaniu); zwykle od 10. do kilkunastu minut.
  6. Po tym czasie wyłącz silnik oraz nawiew, wyjmij zużyty pojemnik i dobrze przewietrz wnętrze samochodu, otwierając wszystkie drzwi na oścież.

Dobre rady

  • Należy unikać wdychania preparatu i kontaktu z oczami, dlatego podczas ulatniania się substancji nie wolno przebywać we wnętrzu samochodu. Używanie preparatu i wyłączanie silnika najlepiej wykonać na bezdechu.
  • Takim preparatem można również odświeżać układy klimatyzacji w mieszkaniach i biurach (patrz: etykieta).
  • Dzięki klimatyzacji można utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, zapewniając dogodne warunki podczas podróży. Przekłada się to na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto regularnie odświeżać układ klimatyzacji, przynajmniej 2 razy w roku, likwidując powstające zanieczyszczenia (grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy), które często są powodem reakcji alergicznych, złego samopoczucia i chorób.

4 komentarze

  1. W sumie, to nie wiedziałem, że można coś takiego zrobić na własną rękę! Zawsze dawałem to do mechanika/specjalisty od klimy i w rezultacie płaciłem dość sporo za to:) Dzięki Tobie, zaoszczędziłem sporo złotych!

  2. To fajny sposób jednak należy pamiętać by nie kupować jednego z najtańszych środków. Jakość ma tutaj duże znaczenie bo lepszy przyjemny zapach w aucie niż przeciwnie. Jest masa takich fajnych tricków które możemy zrobić samodzielnie a nie zawsze wiemy – wniosek? Świetny wpis, pozdrawiam!

  3. Witam
    A co jeśli ktoś nie ma w samochodzie opcji włączenia wewnętrznej cyrkulacji? Ja tak mam w seicento. Jest na to jakiś sposób czy muszę szukać innego sposobu?

    • W przypadku pojazdów bez zamkniętego obiegu powietrza, lepiej może sprawdzić się odświeżacz, który stosuje się bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych za pomocą aplikatora dołączonego do zestawu. Taki preparat można poszukać np. tutaj lub tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image