Lampion adwentowy

Jak zrobić lampion adwentowy na roraty z papieru

Nie będę wymieniał powodów, dla których chce się zrobić lampion. Jest ich mnóstwo tak, jak wiele jest sposobów na jego wykonanie. Chciałbym tutaj pokazać jak zrobić lampion z papieru na adwent. Kiedy to często gęsto dzieci, ale i dorośli przychodzą do kościołów z lampionami na tzw. roraty. Hołdując zasadzie „coś z niczego” materiał jakim się posłużę jest z odzysku, bo ze starego pudełka po butach. 🙂

Będziesz potrzebować

Materiały:

– tektura (tutaj jak wspomniałem tekturowe pudełko), klej, farba

Narzędzia:

– ołówek lub mazak, ekierka, linijka, nożyczki, nożyk stolarski, ewentualnie dłutko i młotek

Jak zrobić lampion – video wraz z instrukcją

 1. Używając pudła jako materiału należy pamiętać o jego odpowiednich rozmiarach.  Można to łatwo zrobić jeśli wcześniej znasz wymiary obiektu. Przygotowałem szablon, który pozwoli zrobić lampion o całkiem, jak mi się wydaje, rozsądnych wielkościach 😉 (zobacz rysunek). Oczywiście nie są one sztywne. Możesz je modyfikować według własnych potrzeb. Zwróć uwagę także na zaczep i uchwyt.

  Szablon lampionu adwentowego
  Szablon lampionu – schemat. Opracowanie własne.
 2. Po rozrysowaniu przygotuj szablony do wzorów jakie naniesiesz na boki naszej latarenki. Zrobiłem takie dwa, każdy na dwie ściany. Jest to dobra metoda, dzięki której mamy w miarę równe powtarzalne odwzorowania. Do produkcji seryjnej jak znalazł 😉
 3. Wytnij obrazki przy pomocy nożyka stolarskiego. Osobiście polecam użycie niewielkiego dłutka. Linie po wycięciu są równe i niepostrzępione.
 4. Przytnij cały szablon. Wyrysuj na ściankach lampionu przygotowane wzorki i wytnij – podobnie jak wyżej. Jak widzisz musiałem trochę pokombinować, żeby zmieścić się w granicach pudła.

  Jak zrobić lampion na roraty
  Lampion gotowy do sklejenia
 5. Dotnij mały pasek, który posłuży jako zaczep na daszek i przyklej go od wewnątrz. Pozostaw trochę luzu na zapięcie. Dzięki daszkowi światło nie będzie się tak rozpraszać, a zapięcie trzyma we właściwym miejscu.
  Zapięcie lampionu przygotowane do sklejenia
  Zapięcie przed sklejeniem

  Jak zrobić lampion na roraty
  Zapięcie daszka
 6. Dobrze byłoby również zrobić „trzymadło” 😉 W tym celu przygotuj wąski pasek i zrób w górnej części po obu stronach lampionu odpowiedniej wielkości nacięcia tak, aby nasz uchwyt wchodził w nie z oporem.

  Nacinanie na uchwyt lampionu
  Nacięcie na uchwyt
 7. Wykonaj odpowiednie zagięcia i sklej boki. Jeśli nie chcesz długo czekać, użyj szybkoschnącego kleju.
 8. Następnie wsuń uchwyt w nacięcia i przyklej go od środka na długości około 2 cm. Wygląda to estetycznie i trzyma pewnie.

  Zbliżenie na mocowanie uchwytu lampionu adwentowego
  Zamocowany uchwyt – widok jednej strony
 9. Teraz zamaluj całość, np. srebrną farbą w sprayu.

  Lampion adwentowy
  Gotowy lampion

Garstka uwag

Pudła zwykle są wykonywane z podwójnej tektury. Zbyt grube się nie nadają – źle się je obrabia. Wybierz zatem jak najcieńsze.

Postaraj się robić wszystko w podanej kolejności. Dzięki czemu praca pójdzie gładko, bez zbędnej frustracji.

Przy wycinaniu wzorów, aby zapobiec uszkodzeniu blatu, podłóż równą deseczkę ochronną pod spód.

Zamiast jednolitej farby można użyć innych sposobów dekoracji jak: kolorowanie, rysowanie, wyklejanie… Co Ci tylko przyjdzie do głowy. Zachęcam do tworzenia! 🙂

Zwróć uwagę, że na schemacie nie rozrysowałem dodatkowych wypustów daszka. Choć sam je zastosowałem, nie są one konieczne.

Jak wykonać oświetlenie możesz zobaczyć tutaj, a propozycje na inne sposoby, jak zrobić takie papierowe lampiony, przedstaw w komentarzu.Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Zobacz również:

15 przemyśleń nt. „Jak zrobić lampion adwentowy na roraty z papieru

 1. Dziękuję za inspirację, dla córci chcę zrobić z takiego grubszego brystolu, mam nadzieję, że się uda. Witrażyki podkleimy bibułą prasowaną. A co do oświetlenia, to mamy taką małą lampkę ledową w kształcie żarówki, podwieszę ją jakoś w środku. Jest mała i lekka, powinno być ok, kupiliśmy ją w jakimś markecie budowlanym za 3,5zł 😉

  • Kornelio, cieszę się, że mogłem Cię zainspirować 🙂

   Pewnie, że się uda! Masz dobre pomysły – bibuła jak najbardziej, lampka też OK. Brystol nie jest tak mocny jak tektura, lecz kiedy wszystko zespolisz, całość powinna odpowiednio się usztywnić.

   Jeśli chodzi o oświetlenie przyznam się, że sam zastosowałem podobne rozwiązanie. Z tą różnicą, że ja użyłem lampki rowerowej.
   Dla wygody skupiłbym się nad łatwym dostępem do pstryczka. Tak, aby nie było potrzeby wkładania ręki do lampionu. Choć, w końcu żarówka ledowa nie jest łasa na energię i też nie przełącza się tego światła nie wiadomo ile razy, prawda 😉 Jak znajdę trochę czasu, to spróbuję coś na ten temat pomyśleć.

   Miłej zabawy przy tworzeniu lampionu. Córeczka na pewno będzie dumna z dzieła swojej Mamy, tzn. wspólnego dzieła 🙂

   Zbliża się magiczny czas. Tym bardziej fajnie robi się takie rzeczy…

 2. Dziękuję za odpowiedź, lampion będziemy robić dziś. Nie pomyślałam o tym, że tą lampkę trzeba będzie włączać/wyłączać, ale może po prostu nie przykleję dołu? Tzn. spód będzie, tylko nie będzie podklejony na stałe, to da możliwość otwierania go jak normalnego pudełka…
  Jak już się uporam, może uda mi się zamieścić zdjęcie 😉

  • Zwróć uwagę na to, żeby spód nie był zbyt skory do otwierania 😉 Z pewnością coś wymyślisz. W trakcie pracy przychodzi wiele pomysłów do głowy.

   Zgodnie z obietnicą opublikuję swoją propozycję oświetlenia lampionu. Nie wiem czy uda mi się zrobić to jutro, ale na pewno w tym tygodniu odświeżę ten wpis lub napiszę osobny. Ale to już kwestia techniczna. W każdym razie może Tobie i innym czytelnikom uda mi się podpowiedzieć coś sensownego w tej materii. Obserwuj bloga 🙂

   A co do zdjęcia, powiem tyle. Możesz nawet przesłać więcej fotek, opisać etapy działania, itp. Pochwal się co udało się Wam stworzyć 🙂

Dodaj komentarz

Wpisz właściwą wartość * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.