Naprawa spłuczki kompaktowej *bez kosztów*

Przyczyną cieknącej spłuczki klozetowej niekoniecznie musi być zawór spustowy. Może się okazać, że nieustannie lejąca się woda to skutek zepsutego pływaka, który nie zamyka dopływu wody z sieci. Jak zatem wygląda naprawa zaworu napełniającego spłuczkę?

Na początek wyjaśnijmy dlaczego woda spływa do muszli, skoro mamy do czynienia z zepsutym pływakiem? Odpowiedź jest prosta. Otóż woda przelewa się przez rurkę zaworu spustowego. Rozwiązanie to zostało zastosowane na wypadek takich awarii, co pozwala zapobiec zalaniu łazienki.

Przygotowany poradnik na przykładzie kompaktu marki Cersanit.

Naprawa cieknącej spłuczki kompaktowej – instrukcja krok po kroku

Będziesz potrzebować:

– klucz nastawny, miska, szmatka

  • Zamknij zawór odcinający dopływ wody. Powinien znajdować się w pobliżu kompaktu. Jeśli go nie ma, należy poszukać innego odcięcia na pion lub cały dom (mieszkanie).
  • Wykręć przycisk zwalniający (nie powinien mocno trzymać, można to zrobić palcami bez użycia narzędzi, w przeciwnym wypadku delikatnie użyj klucza) i zdejmij pokrywę.
Przycisk kompaktu WC Cersanit
Wykręcany przycisk zwalniający spłuczki kompaktu
  • Teraz wszystko widać jak na dłoni, czy rzeczywiście masz do czynienia z przelewająca się wodą poprzez rurę zaworu spustowego. Jeśli tak, postępuj dalej jak poniżej.
Zawór dodlotowy, spustowy, pływak kompaktu Cersanit
Wewnętrzna część spłuczki klozetowej
  • Odkręć wężyk dolotowy, blokującą nakrętkę zewnętrzną i wyjmij pływak z kompaktu.
Zawór odcinający i wężyk doprowadzający wodę do spłuczki oraz zewnętrzna nakrętka pływaka
Odkręcony wężyk dolotowy wody
  • Najczęstszą przyczyną przepuszczania wody może być uszkodzenie lub zabrudzenie uszczelki. Aby się do niej dostać, rozbierz pływak i zawór na części.
Wykręcony pływak z zaworem kompaktu
Pływak i zawór wewnętrzny
Rozebrany zawór napełniający spłuczki Cersanit
Uszczelka, kołnierze, tłoczek zaworka
Nakrętka i tłoczek zaworu wewnętrznego spłuczki
Wykręcona nakrętka z tłoczkiem
  • Wykręć nakrętkę mechanizmu z pływakiem oraz tłoczkiem i wyciągnij uszczelkę.
  • W tym przypadku okazało się, że sabotażystą jest zgromadzony brud. Wystarczy go skrupulatnie usunąć z wszystkich elementów. Szczególnie z uszczelki i cylindra.
Brudna uszczelka i część dodprowadzająca wodę do kompaktu
Zabrudzona uszczelka i rurka dopływu wody
  • Teraz pozostaje poskładać elementy pływaka i na powrót zamontować go w spłuczce.
Zakładanie uszczelki zaworka kompaktu Cersanit
Montaż wyczyszczonej uszczelki na docisku
Założona uszczelka spłuczki ceramicznej
Cylinder z uszczelką i dociskiem, w której pracuje tłoczek pływaka
  • Załóż wężyk, otwórz zawór odcinający wodę i sprawdź czy wszystko działa poprawnie. Zawór pływakowy powinien zamknąć dopływ wody po uzyskaniu zadanego poziomu.
  • Jeśli zawór pływakowy trzyma należycie, nałóż pokrywę i wkręć przycisk kompaktu, ustawiając go w odpowiedniej pozycji. Zazwyczaj, jak i w tym wypadku, mała część przycisku (do spłukiwania mniejszą ilością wody) ustawiona jest w pozycji frontowej.
Górna część spłuczki ceramicznej Cersanit
Spłuczka kompaktu

Dobre rady

  • Może się okazać, że uszczelka jest na tyle zużyta, że czyszczenie na wiele się nie zda. Wówczas należy ją wymienić.
  • Dokładnie poskładaj poszczególne elementy zaworu pływakowego. Zwróć szczególną uwagę na staranne umiejscowienie uszczelki na docisku i w samym cylindrze.
  • Aby mieć pewność, że spłuczka działa poprawnie i nie przecieka, warto wykonać kilka prób, tzn. spuść wodę po całkowitym wypełnieniu, odczekaj aż na nowo najdzie jej maksymalna ilość i znowu zluzuj zawór. Kilkakrotnie powtórz cały cykl. Na końcu, kiedy spłuczka będzie pełna, odczekaj dłuższą chwilę i sprawdź poziom wody. Może się bowiem okazać, że uszczelka będzie nadal puszczać i niezbędne stanie się ponowne rozkręcenie pływaka.
  • Pamiętaj, by guzik zwalniający zawór spustowy spłuczki był należycie zamocowany. Trzeba pogodzić dwie sprawy: odpowiednio mocne dokręcenie i ustawienie we właściwej pozycji.
  • Z wyczuciem wkręć wężyk dolotowy. Nakrętka nachodzi na gwint wykonany z tworzywa, zatem tutaj nie trzeba dużej siły. Na dobrą sprawę można by to zrobić samymi rękami. Jeśli jednak zauważysz, że woda cieknie, lekko dokręć kluczem, aż do ustania przecieku. W razie konieczności wymień uszczelkę.

Jak widać, naprawa pływaka w spłuczce WC nie jest zbyt skomplikowana i często nie wymaga żadnych inwestycji. Oczywiście pod warunkiem, że zrobisz to sam(a). Ciekawe ile za taką usługę zażyczyłby sobie fachowiec?

15 komentarzy

  1. Hah przy okazji czytania tego posta i oglądania tych obrazków jakoś przypomniały mi się czasy jak to teraz nazywają około gimbazjalne. Ah te chowanie wódki w spłuczce, nie dość że bezpieczna to jeszcze chłodna xD

    • Świetny artykuł. Oszczędziłem ma zakupie części a to po prostu zanieczyszczenia z wody spowodowały niedomykanie się zaworu. Wielkie dzięki

  2. Gdzie można kupić przycisk spustowy spłuczki WC 3/6 L Cersanit KOŁO SIAMP K99-0014?

    • Nie wiem, Piotrze czy sam przycisk można kupić. Pytaj w sklepach z armaturą, szukaj w wyszukiwarkach (wiem, banał) 😉 albo zapytaj bezpośrednio na stronie producenta. Ewentualnie w serwisach ogłoszeniowych.

  3. Cześć!
    Nie wiecie może, czy można kupić samą uszczelkę (taką, jak prezentowana na zdjęciu wraz z kołnierzem i tłoczkiem)? Jeśli nie, to może jest cała cześć, z której mógłbym ją wymontować / wymienić całą część a nie samą uszczelkę?
    Będę wdzięczny za podpowiedzi :)!!
    Pozdrawiam

  4. Krzysztofie dobra robota, wielu się przyda bo ten zawór lubi się psuć !!! Pytanie mam tylko jedno: gdy już składasz ten zawór z powrotem do kupy po czyszczeniu, to jest istotne w którym miejscu będzie ta mała dziureczka w czarnej uszczelce względem pozostałych elementów ?

    • Dzięki 🙂
      Zwróć uwagę na niebieski element, na którym usadowiona jest uszczelka. Mniejszy wypust wchodzi we wspomniany przez Ciebie otwór uszczelki. Ważne, żeby wszystko dokładnie wyczyścić i spasować. Inaczej zawór nadal będzie przepuszczać wodę.
      Na wszelki wypadek sugeruję pamiętać o położeniu poszczególnych elementów. Nie jest tego wiele, a będziesz mieć pewność.

      • A czy ważne jest, w którym miejscu obudowy będzie ten mały dzióbek przechodzący przez uszczelkę? Czy po prostu wkładamy uszczelkę do obudowy?

        • Tak jak na 8. zdjęciu zat. “Montaż uszczelki na docisku”, powinien być umieszczony na środku wycięcia mniejszej wewnętrznej obręczy docisku, a w cylindrze w tym przypadku jest zwrócony ku górze.

  5. Bardzo słaby artykuł. Nie podaje głównej przyczyny nieszczelności zaworu igłowego. A jest nią wyrobienie się lub spękanie gumki na kołku, dociskającej zawór – ten mały otworek w środku.
    Wystarczy wymienić tę małą gumkę. Niestety, nie można jej chyba kupić osobno. Można w zestawie naprawczym, albo kupić cały zawór, łącznie z pływakiem – koszt ten sam, około 8 zł.

    • Artykuł jest w porządku. Bez przesady z tym “bardzo słaby”. O uszkodzeniu uszczelki zostało wspomniane; jednak uwaga została skupiona na innej przyczynie – najczęściej występującej. Głównie to osad na gumie jest winowajcą nieszczelności, zatem tutaj w pierwszej kolejności trzeba doszukiwać się problemu. Uszczelkę należałoby wymienić, jeśli jej oczyszczenie z brudu nie pomaga. Ale i to będzie ujęte w poradniku, dzięki za przypomnienie.

    • Gumkę w kołku dociskającym można delikatnie “wydłubać” i wcisnąć drugą stroną. W czasie obecnej pandemii bardzo przydatny artykuł.

  6. Próbowałam o 23 w nocy, ale chyba nie mam spłuczki kompaktowej, bo mi się w tym pływaku nie dało rozkręcić.

  7. Dla majsterkowiczów podaję dodatkowe sposoby naprawy :
    1.Wypłukać płytki i udrożnić cienką igłą małe otworki gdyż mogą być zablokowane
    2.Jeśli mębrama jest silikonowa to z czasem kurczy się a to powoduje :
    a) Najpierw niewidoczny przepływ wody w miejscu docisku dużej płytki do mębramy – początkowo wystarczy podłożyć podkładkę o grubości ok. 0,5 mm i średnicy ok. 20mm pomiędzy tuleję dociskową a dużą płytkę , póżniej pomaga tylko założenie gumowej uszczelki o grubości ok 1 mm i szerokości nieco większej niż szerokość styku pomiędzy
    dużą płytką a mębramą ( można wyciąć taką ze sprężystej gumy małymi nożyczkami )
    b) Zwiększaniu ulega odległość dziobka małej płytki od otworu odpływowego wody i stały wyciek wody – aby ją skompensować wystarczy nałożyć na dziobek gumową uszczelkę o grubości 1 mm oraz spiłować 1 mm dolnej krawędzi małej płytki
    c) Zwiotczeniu ulega mębrama i nie przyciska dziobka do otworu odpływowego wody-
    wystarczy do środka małej płytki przykleić cięnką sprężynkę o długości ok. 1 cm tak aby rozpychała obydwie płytki i mębramę ( nierdzewna sprężynka może być z długopisu a klej poxipol ) – pomyślności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image