Kabaret Dudek – “Ucz się, Jasiu” czyli wężykiem, panie majster?

Któż nie zna skeczu kabaretu Dudek, w którym majster (Jan Kobuszewski) uczy Jasia ucznia na praktyce (Wiesław Gołas) prawideł zawodu 🙂 Nie znasz? Koniecznie musisz to zobaczyć. W roli klienta wystąpił Wiesław Michnikowski.

Mała dygresja – czy na pewno hydraulik?

Niektórzy również tak nazywają przedstawiony w tym wpisie skecz. Dlatego, chciałbym przy okazji sprostować nieporozumienie związane z używaniem słowa hydraulik. Zwykle używa się go potocznie przy określaniu zawodu jakim jest monter instalacji sanitarnych. Wprawdzie łatwiej jest powiedzieć hydraulik niż pełną właściwą nazwę, ale jest to błędne nazewnictwo.

Jak to często bywa powstał skrót, który jest niewłaściwy. I choć zamiast hydraulik, można by użyć słowa instalator, co byłoby bliższe prawdzie, to jednak używa się tego pierwszego. Nie mam zamiaru bawić się tu w prof. Miodka, dlatego nie będę dalej brnął w niuanse dlaczego tak się stało. Dość powiedzieć, że hydraulik to nie monter instalacji sanitarnych. To tak dla jasności.

Kabaret Dudek – Ucz się Jasiu

Wracając do naszego skeczu. Niezapomniany legendarny kabaret Dudek to estradowa elita i klasyka. Jego skecze, jak właśnie „Ucz się Jasiu”, niezwykle trafnie opisywały i prześmiewały ówczesną rzeczywistość.

Teksty z Dudka przenikały do życia Polaków. „Nie bądź pan rura i nie pękaj pan”, “Nie ucz pan ojca dzieci robić”, “Pan masz drobnomieszczańskie nawyki”, “Nie obrażaj pan robotnika”. To tylko niektóre pochodzące jedynie ze wspomnianej scenki.

Jednak najważniejsze co powinieneś/powinnaś zapamiętać z tej lekcji to to, że: „Dana woda, podlegająca ciśnieniu, napotykając na otwór czyli szczelinę wypływa”, bo “praw fizyki pan nie zmienisz”. 😉

I “wężykiem, wężykiem…” 🙂

4 komentarze

  1. a kogo to obchodzi czy ”hydraulik” to poprawne określenie czy nie?! ”hydraulik” jest używane od ponad 100 lat i nikogo nie obchodzą wywody jakiegoś polonistycznego mądrali

    • A czy ja panu coś nakazuje? Spokojnie, to była tylko dygresja, choć prawdziwa i “praw językowych pan nie zmienisz” 😉

      Tak gwoli ścisłości. Nie “nikogo” tylko ciebie to nie obchodzi. Owszem, do pewnego stopnia masz rację, ale nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.

  2. Nazwa hydraulik zapewne przyjęła się zwyczajowo ze względu że instalacje wodno-kanalizacyjne były pierwszymi jakie powstały już za czasów Imperium Rzymskiego. Angielska nazwa tej profesji pochodzi od nazwy metalu wykorzystywanego do produkcji rur do tychże instalacji już wtedy i długo jeszcze potem.

  3. I tu by można się rozpisywać. Monter instalacji sanitarnych, to nie hydraulik, tylko monter. Hydraulik osoba która naprawia i konserwuje urządzenia hydrauliczne, a monter instaluje nowe instalacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image