Jaka wiertnica do betonu – napęd i jego cechy

Wielkim sprzymierzeńcem w pracy instalatorów są wiertnice diamentowe zwane również otwornicami. Są nieocenione, zwłaszcza kiedy trzeba wykonać dużą ilość przewiertów w stropach żelbetowych czy w takich elementach budowlanych jak kręgi betonowe lub płytki gresowe. Największe potrafią wiercić otwory o średnicy aż 1500 mm. Koszt tych urządzeń potrafi być niebagatelny, porównywalny nawet z cenami nowych samochodów. Dlatego warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim wyborem tego elektronarzędzia.

Napęd i cechy wiertnic do betonu

Mogłoby się wydawać, że przecież do wykonywania dziur w ścianach wystarczyłaby tak zwana zwykła wiertarka. Jednak takie rozumowanie jest błędne. Nie można jej porównywać z urządzeniem specjalnie przystosowanym do wiercenia niejednokrotnie otworów o dużych średnicach, gdzie wymagana jest spora precyzja i sprostanie bardzo dużym obciążeniom.

Jak wybrać wiertnicę do betonu - napęd
Wiertnica do betonu do prac na sucho i mokro
  1. Ważnym parametrem elektrycznej wiertnicy diamentowej jest moc silnika. Ten współczynnik warunkuje zakres średnic w jakich może pracować. Otwornice przeważnie wyposażane są w silniki o mocach 1300W – 7500W.
  2. Następną istotną cechą jest zakres prędkości obrotowej. Najczęściej spotykane są silniki 2 biegowe i 3 biegowe.  Dzięki czemu mamy możliwość dopasowania obrotów do obróbki określonego materiału, a tym samym zachowujemy właściwy postęp pracy i żywotność wiertła. Na przykład przy skrawaniu bardzo twardego materiału należy ustawić wolniejsze obroty.
  3. Należy również zwrócić uwagę czy wiertnica jest przystosowana do prac na sucho/mokro, zaopatrzona w przyłącze, do którego montuje się przewód doprowadzający chłodziwo oraz możliwość zastosowania stojaka, o czym niżej.
  4. Napędy wyposażane są w różnorakie udogodnienia przez co zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pracy.  Łatwość montażu, ergonomiczny uchwyt, miękki start i wyłącznik różnicowo-prądowy to niemalże standard, a elektroniczne układy mają chronić przed zakleszczaniem wiertła i sygnalizować zużycie szczotek. Aby zapewnić maksymalne odciążenie operatora, stosowane tworzywa do produkcji wiertnic są coraz lżejsze i bardziej poręczne.
  5. Większością otwornic do wiercenia otworów o małych średnicach można wykonywać odwierty „z ręki”. Jednak duża ilości dziur powoduje, że taki proces, nawet dla wprawnego fachowca, staje się trudny i uciążliwy. A co dopiero, kiedy mamy do czynienia z dużymi otworami i ekstremalnie twardym materiałem. Więcej, nie bez znaczenia jest również głębokość wykonywanej szczeliny. W trakcie pracy wiertło może trzeć o ścianki otworu, przez co rura ulega przegrzaniu i zniekształceniu. W takich sytuacjach niezwykle istotną rolę odgrywa stojak, który zapewnia także odpowiednie prowadzenie wiertła. Oczywiście stelaż to dodatkowy koszt, ale wówczas tego typu inwestycja staje się ekonomicznie uzasadniona.

Zobacz zatem czym powinien cechować się odpowiedni stojak do wiertnicy oraz porównaj wybrane modele.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image