Jaką kupić wyrzynarkę? Najlepsza = optymalna!

Zasadniczą cechą wyrzynarek jest możliwość cięcia krzywoliniowego. Można nimi piłować metal, drewno i tworzywa sztuczne. Zastosowany cienki, wąski brzeszczot umożliwia precyzyjne wycinanie elementów dekoracyjnych i dużych otworów. Ze względu na rodzaj zasilania rozróżniamy wyrzynarki sieciowe i akumulatorowe. W artykule przyjrzyjmy się bliżej tym pierwszym: na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki?

Istotne parametry wyrzynarek

Kupując odpowiednią wyrzynarkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak moc, zdolność cięcia czy też prędkość skokowa. Znacznym udogodnieniem jest także system odsysania pyłu i funkcja przedmuchu.

Z zasady urządzenia o większej mocy potrafią radzić sobie z twardszymi i grubszymi materiałami. Przy czym ważna jest tutaj moc efektywna.

Maksymalna zdolność cięcia informuje z jak grubym tworzywem potrafi poradzić sobie wyrzynarka. Z reguły podawane są 3 rodzaje grubości cięcia: w drewnie, stali oraz tworzywach sztucznych lub aluminium. I znów, wyższy parametr świadczy o większych możliwościach urządzenia.

Duża prędkość skokowa (w minutach na sekundę), pozwala na szybsze cięcie. Zatem im wyższa tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że wysokość obrotów dobiera się do rodzaju obrabianego materiału. Zazwyczaj można spotkać się z zakresem od 500 do 3000 skoków na minutę.

Praca wahadłowa brzeszczotu to kolejny ważny atrybut. Prócz ruchu posuwisto-zwrotnego, brzeszczot dodatkowo wykonuje ruch w przód i w tył. Użytkownik może wywierać mniejszy nacisk podczas piłowania. Szczególne ważne podczas cięcia w grubszym tworzywie.

Jaką kupić wyrzynarkę - cięcie krzywoliniowe
Cięcie wyrzynarką w płycie OSB

Nie bez znaczenia jest również typ uchwytu brzeszczotu. Najbardziej popularne są U oraz T. W handlu spotkać można także uchwyty 2T.

Dodatkowe opcje wyrzynarek

Wyrzynarki standardowo zaopatrywane są w ruchomą podstawę odchylaną w obie strony, pozwalające na ukośne wycinanie elementów i prac blisko krawędzi. Wyposażane są także w dyszę, zw. adapterem do odsysania pyłu, powstałego podczas piłowania. Podłączana jest do niego rura odkurzacza, worek na pył lub zasobnik z filtrem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas na sprzątanie i oddychamy w miarę czystym powietrzem podczas pracy.

Jaka wyrzynarka najlepsza - wycięty wzór w drewnie
Wyrzynarką możemy wycinać skomplikowane wzory

Wiele modeli posiada funkcję oczyszczającą linię cięcia z pyłu i wiórek – świetne rozwiązanie, sprawdzające się szczególnie podczas precyzyjnej obróbki. Wyposażane są w regulację kąta natarcia (wychylenia do przodu) brzeszczotu. Wówczas materiał podcinany jest od dołu, co przyspiesza pracę. Stosowane są laserowe wskaźniki cięcia, mające ułatwić precyzyjne nacinanie. Dobrą opcją jest również punktowe podświetlenie LED.

Jaką wyrzynarkę kupić?

Rynek oferuje szerokie spektrum tego rodzaju sprzętu. Zawodowcy i majsterkowicze mają w czym wybierać. Ceny wyrzynarek zaczynają się od kilkuset, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Wszystko uzależnione jest od potrzeb. Elektronarzędzia przeznaczone do profesjonalnych prac posiadają wiele udogodnień i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Wyróżniają się dużą wytrzymałością i ergonomią. Niemal normą jest antypoślizgowa rękojeść i miękki uchwyt, a cechą charakterystyczną niewielki ciężar. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza, kiedy podczas dłuższego użytkowania drgania i obciążanie dają się we znaki.

Producenci w swych urządzeniach montują różne systemy ułatwiające pracę. Przykładem dobrego rozwiązania jest elektroniczne sterowanie prędkością w zależności od obrabianego tworzywa. Pozwala ono na piłowanie delikatniejszych przedmiotów, a tym samym zminimalizowanie ryzyka ich uszkodzenia. Sporym usprawnieniem jest łatwa beznarzędziowa wymiana brzeszczotu oraz płynna regulacja nachylenia kąta płozy. Często do zestawu załączane jest dodatkowe wyposażenie jak: brzeszczoty, klucze, adaptery do odsysania pyłu, walizka transportowa, itd.

Jednak trzeba pamiętać, aby nie wpaść w pewną pułapkę. Zakup profesjonalnej wyrzynarki nie oznacza, że jest najlepsza i możesz ją wykorzystywać do czego ci się żywnie podoba. Pomijając elementarne zasady dbałości o sprzęt, również tutaj należy wziąć pod uwagę zakres i rodzaj wykonywanych prac. Relatywnie niedroga profesjonalna wyrzynarka niekoniecznie będzie posiadać te same możliwości co droższa. W każdym przypadku ważną rolę odgrywają właściwe parametry.

Można w czym wybierać. Od ciebie zależy jakie jest twoje optimum. Jest to również ciekawa opcja na prezent dla majsterkowicza 🙂

Porównanie modeli wyrzynarek znajdziesz w tej tabeli.

2 komentarze

  1. Super fajny artykuł, chciałbym kupić wyrzynarkę właśnie, dobrze, że tak wypunktowane na co zwrocic uwagę. Mam pytanie. Na tą wyrzynarkę jest lekka promocja. Czy jest warto kupic ją? w sume festool, wiec firma dobra.
    e-tama.pl/pl/p/FESTOOL_TRION_PSB_300_EQ-Plus_Wyrzynarka_720W_+_WYSY%C5%81KA/1426

    • Pytanie, jakie są twoje potrzeby? Jeśli jesteś gotów na taki wydatek, jak najbardziej. Z pewnością, dla profesjonalisty to dobra opcja. Do sporadycznego używania, ponoszenie takiego kosztu mija się z celem. Ale to też zależy od tego, co kto lubi i na co kogo stać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image