Jak w 4 krokach zrobić sztuczny kamień dekoracyjny do wnętrz

Jeśli chciałbyś przyozdobić ściany kamieniem dekoracyjnym i nie wydawać przy tym fortuny warto spróbować zrobić to samemu. Nie jest to specjalnie skomplikowana sprawa, a na dodatek możesz się pochwalić  ręczną robotą od podstaw. 🙂 A jak można wykonać taki kamień? Wystarczy piasek i tynk gipsowy, dzięki czemu można tworzyć bardzo realistycznie wyglądające kamienie ozdobne.

Kamień dekoracyjnyBędziesz potrzebować:

Materiały:

– piasek, tynk gipsowy, woda

Narzędzia:

– miska, szpachelka, nóż lub coś innego do formowania, ewentualnie forma, młotek

Instrukcje:

  1. Wymieszaj w misce, np. za pomocą szpachelki jedną część gipsu z trzema częściami piasku.
  2. Dodaj tyle wody ile będzie trzeba, tzn. na tyle aby uzyskać plastyczną konsystencję łatwą do formowania. Ważne, żeby otrzymana masa nie była za rzadka ani za sucha. Wszystko dobrze wymieszaj. Zwróć uwagę, aby nie powstawały grudki.
  3. Następnie uformuj kształt kamienia w dłoniach bądź użyj formy, np. pudełko z tworzywa bez dna. Użyj noża lub jakiegoś innego narzędzia do stworzenia tekstur. Powtarzaj tę czynność dla wszystkich pozostałych skał, które chcesz utworzyć.
  4. Pozostaw przygotowane kamienie do wyschnięcia przynajmniej do następnego dnia. Ważne aby dobrze stwardniały.

Dobre rady:

Polecam układanie mokrych kamieni na drewnianej desce bądź sklejce. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko przyklejenia tychże niż w przypadku układania bezpośrednio na posadzce ceramicznej czy betonowej.

Jeśli chciałbyś aby Twoje ozdobne kamienie wyglądały bardziej realistycznie po wyschnięciu uderz z wyczuciem w kamień młotkiem tak aby się rozłupał. Nada mu to naturalny wygląd.

Ze względu na zastosowany materiał, tj. gips, tego typu kamienie dekoracyjne można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

8 komentarzy

  1. Co tu dużo mówić. Zgadzam się w 100 % z treścią tego wpisu.

  2. Dzięki za zamieszczenie notki z tymi wszystkimi informacjami. Jest to wszystko bardzo przydatne, na pewno skorzystam na lekturze. Życzę powodzenia!

  3. Nie mogę doczekać się kolejnych wpisów! Przeczytałam już wszystkie, ale ten jest chyba najciekawszy. Nie spodziewałam się, że na taki temat można napisać coś naprawdę ciekawego. Będę tu zaglądać, jestem tego pewna. Gratuluję bloga!

  4. Mam formy do ozdobnych kamieni gipsowych wewnętrznych. Próbowałem zrobić odlewy z gipsu ale są dużo cięższe od tych, które można kupić w sklepie. Proszę o recepturę.

    • Prawdę powiedziawszy nie zastanawiałem się nad tym, aby kamień był możliwie lekki lecz trwały. Nie widzę potrzeby zmniejszania wagi. Jednak co mógłbym poradzić, to spróbować innych proporcji, tj. użyć mniej piasku. Tylko że taki zabieg spowoduje obniżenie odporności i twardości kamienia.

      Możesz spróbować jeszcze inaczej. Użyj zamiast piasku pyłu kamiennego (dostępnego u kamieniarza) i niekoniecznie w takiej samej proporcji. Da Ci to fajną barwę kamienia i jednocześnie obniży jego wagę. Jest to trochę teoretyzowanie, ale nie bezpodstawne 🙂 Choć będę się upierał, że piasek warto dodać, zwłaszcza gruboziarnisty, ponieważ wzmacnia on zaprawę.
      Trzeba by trochę poeksperymentować nad optymalnym rozwiązaniem. Dodaj trochę tego, trochę tego. Zobaczysz co Ci wyjdzie.

      Z miłą chęcią dowiem się jak Ci poszło 🙂

  5. Cześć! Jestem w pracy, surfuję po tej stronie swoim smartfonem! Chciałem tylko powiedzieć, że uwielbiam czytać Twojego bloga i czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy! Fantastyczną praca – tak trzymaj!

  6. Muszę podziękować swojemu ojcu, który polecił mi tę stronę. Jest naprawdę niesamowita tak, jak i ten wpis.

  7. 2-3 cegłówki trochę betonu, zalać na formie, dodać szkiełka ozdobne, drobniejsze kamyczki i mamy kamień ozdobny – w sam raz do oczka wodnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image