Jak wyczyścić srebro?

Wiele osób posiada srebrne zastawy, puchary czy też naczynia, które nadszarpnął czas. Może nawet nie chcemy ich  pokazywać, bo są stare i brzydko wyglądają. A szkoda, bo są to nierzadko wartościowe pamiątki, zawierające niezwykłą historię i wspomnienia. Wobec tego co zrobić, aby przywrócić srebru dawną świetność?  Otóż wystarczy poświęcić trochę czasu i użyć kilku prostych składników, a nasze srebra rodowe znów będą w centrum uwagi :) . Zatem jeśli zastanawiasz się jak i czym czyścić srebro czytaj dalej.

Będziesz potrzebować

Sodę oczyszczoną, sok z cytryny, wodę, miskę, szczoteczkę do zębów, bawełnianą szmatkę.

Jak wyczyścić srebro – instrukcja

W poniższej instrukcji będę zamiennie używał słów określających czyszczone srebro, tj. kubek, pucharek, naczynie, itp. Mam nadzieję, że Cię to nie razi ;)

  1. Wsyp jedną łyżkę sody do miski i wyciśnij do niej pół cytryny. Wymieszaj wszystko tak, aby otrzymać papkę.
  2. Zanurz szczoteczkę w sodowej paście i delikatnie ruchem okrężnym wetrzyj ją w pucharek. Zrób to z zewnętrzną jak i wewnętrzną stroną kubka.
  3. Przepłucz srebro pod bieżącą wodą. Pocieraj dłonią naczynia, aby usunąć naniesiony preparat. Następnie osusz srebrne kubki i wypoleruj bawełnianą szmatką, aby wydobyć blask. Pozostaw pucharki do całkowitego wyschnięcia na otwartej przestrzeni, np. na stole.
  4. Jeśli srebro jest mocno zabrudzone i zaśniedziałe, pozostaw papkę na kubkach od 30 minut do 1 godziny. Dzięki temu preparat dobrze wniknie w strukturę srebra. Po czym przepłucz ciepłą wodą i osusz czystą bawełnianą szmatką. Ustaw pucharki na ich stopkach, aby mogły dobrze wyschnąć także wewnątrz.

Znasz jakieś inne sposoby na to jak wyczyścić srebro?Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Wesprzyj, proszę, bloga dobrowolną wpłatą.

Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Na pewno masz własne zdanie! Odpowiedz na jedno krótkie pytanie. Zajmie Ci to tylko chwilkę. Aby to zrobić przejdź dalej

Ankieta - zrób to sam(a)

3 Wypowiedzi do Jak wyczyścić srebro na *błysk*?

  1. Asiek pisze:

    Bardzo ciekawy wpis i cały blog z pożytecznymi informacjami, jako niespełniony majsterkowicz będę tu zaglądać ;)

  2. albert pisze:

    Najlepiej byłoby, żeby tak włożyć naczynia lub biżuterię do jakiegoś urządzenia, jak do pralki. Włączyć i wyjąć za kilka minut gotowe, czyściutkie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ sześć = trzynaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nic o Was bez Was!

Kliknij w obrazek obok i odpowiedz na jedno krótkie pytanie...→