Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

Jak pozbyć się przykrego zapachu z butówBorykasz się z nieprzyjemnym zapachem z butów? Tak, że Twoje nozdrza tego smrodu znieść nie mogą!? Przeczytaj kilka sprawdzonych sposobów. Wśród nich są także te bardziej naturalne. 🙂

Osobiście, i pewnie nie tylko ja, uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak nie będę tutaj rozpisywał się na temat profilaktyki z zakresu zdrowia i urody, ponieważ jest to nieco odmienna problematyka. Skupmy się zatem na usuwaniu problemu.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów

 • Po użyciu buty należy wyczyścić i wysuszyć. Wietrzenie na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazane. Pamiętaj przy tym, aby unikać wystawiania obuwia bezpośrednio na słońce.
 • Mycie wewnętrznej części butów przy pomocy specjalnych środków. Producent zamieszcza takie informacje na etykiecie czy dane obuwie nadaje się do tego typu praktyk.
 • Inny sposób to włożenie botków do reklamówki, a następnie do zamrażarki na kilka godzin. W zimie, brrr, ale na lato fajna metoda 🙂
 • Użyj specjalnych środków w sprayu lub w płynie, np. preparatów marki Sholl, które szybko zabijają przykry odór.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z obuwia – inne naturalne metody

 • Wrzuć do butów kilka torebek czarnej herbaty (może być liściasta) i dodaj kilka kropel olejku zapachowego. Pozostaw na kilkanaście godzin.
 • Posyp wnętrza butów solą kuchenną, która chłonie wilgoć i usuwa przykry zapach.
 • Niezłym sposobem jest kwas borny. Wsyp go do obuwia i pozostaw na noc.
 • Kolejnym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej, którą podobnie jak sól, wsypuje się do butów, pozostawia na noc przed założeniem. Potem wystarczy wysypać proszek i przeczyścić środek.
 • Wreszcie można zastosować cytrusy. Tutaj najlepiej sprawdzi się cytryna, którą kroi się na kilka kawałków i wkłada do obuwia. Można użyć także pomarańczy lub mandarynek, choć działanie jest nieco słabsze. Warto zwrócić uwagę, że czasem wystarczy jedynie sama skórka. Musi być jej jednak dość sporo, by usunąć nieprzyjemny zapach.

Znasz jakiś inny sposób na pozbycie się przykrego zapachu z butów?Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Zobacz również:

15 przemyśleń nt. „Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

 1. Ja zawsze byłam za sodą oczyszczoną a teraz używam tylko saszetek eco insert co też się wkłada do butów po użyciu. U mnie działa super nawet w sandałach po kilku nawet godzinach jest różnica. Polecam 🙂

 2. Ciekawą metodą jest wsadzenie do każdego buta po połówce najzwyklejszego mydła. Takiego co to pachnie jak takie stare socjalistyczne cudo.
  Znajomek testował na butach do biegania. Twierdzi, że działa.

 3. Przy zapachu butów, nie tyle problemem jest sama woń obuwia, ale stopy. Przecież za te nieprzyjemne zapachy odpowiada właśnie rozwój bakterii, a nie sama potliwość nóg. To samo tyczy się higieny intymnej i higieny pod pachami. Dlatego wpierw warto wyeliminować problem bakterii, a i niemiła woń ustąpi.

 4. Akurat należę do tych osób, którym stopy pocą się nawet wtedy, kiedy chodzą boso;) Przez lata walczyłam ze smrodem z butów, zanim uświadomiłam sobie, że JEDYNYM rozwiązaniem są wymienne wkładki, bo to w nie wsiąka pot i to w nich rozwijają się bakterie, które ten smród powodują. Żadne sody, sole, mydła, herbaty, olejki i tym podobne. One działają tylko do pierwszego założenia butów po zabiegu. Przykro mi to mówić, ale raz przepocone buty nadają się tylko do śmieci (no chyba, że nam szewc całą wkładkę wewnątrz wymieni, ale kto zaniesie śmierdzące buty do szewca? 😉 ). Dlatego, kupując buty należy zaopatrzyć się we wkładki – dla mnie dobre są takie zapachowe, pakowane po kilka par, cienkie i dość tanie – i od razu włożyć takie wkładki przed pierwszym założeniem butów, a potem wedle potrzeby (co kilka dni, tygodni) się je po prostu wyjmuje, wyrzuca i wkłada nowe. Stosuję ten sposób do wszystkich swoich butów od jakichś 2 lat i problem ze smrodem zniknął. Nawet buty, w których spędzam po 10 godzin dziennie, nie są przepocone (przedtem po góra 3 miesiącach nadawały się do śmieci i to te skórzane ze skórzaną wkładką).

 5. Jest na youtube filmik specjalisty od śmierdzących butów. Jest to rowerzysta, któremu zdarzyło się m.in. mieć nogi w takim stanie (po tygodniowej przejażdżce), że osoby, które go podwoziły, mimo mrozu jechały z otwartym oknem 🙂
  Stosował on większość opisanych tu sposobów, lecz na dłuższą metę mówi że nie sprawdzają się. Np zamrażanie nie zabija bakterii, lecz powoduje ich przejście w stan uśpienia.
  Twierdzi, że najlepszą metodą, po której buty nie śmierdzą nawet dłużej niż nowe, jest wypranie ich z dodatkiem specyfiku do uzdatniania wody na bazie srebra.
  Wg niego jest tylko jedna firma która produkuje taki środek (w tabletkach) i zmonopolizowała rynek – Katadyn.

 6. Dobrym sposobem na pozbycie się smrodu z butów jest ozonowanie. Są specjalne urządzenia do tego na przykład na shoefresh. Ozon zabija bakterie i grzyby a nie tylko maskuje brzydki zapach, dlatego jest najskuteczniejszy.

Dodaj komentarz

Wpisz właściwą wartość * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.