Tynkowanie tradycyjne

Jak otynkować stare ściany

Stare tynki mają to do siebie, że lubią pękać, kruszeć, odpadać. Szczególnie w miejscach narażonych na oddziaływanie warunków atmosferycznych – zwłaszcza wilgoci. Takimi obszarami są zewnętrzne części ścian, piwnice, fundamenty. Żeby uzupełnić ubytki tynków trzeba od razu wzywać fachowca? Niekoniecznie. Jednak aby nasza praca nie poszła na marne należy podejść do tego zadania umiejętnie. 🙂

Będziesz potrzebować

Narzędzia:

– przecinak, młotek, kielnia, paca, łopata, poziomica, betoniarka bądź wiertarka z mieszadłem, kaster, taczki

Materiały:

– piasek, cement, woda, ewentualnie również wapno

Tynkowanie krok po kroku

Na początku chciałem zaznaczyć, że jest to tynkowanie tradycyjne ręczne.

  1. Najważniejszą częścią pracy przy tynkowaniu starych ścian jest przygotowanie podłoża. Czynność ta w ogromnym stopniu wpływa na to, czy tynk w przyszłości nie będzie odpadać. Zatem za pomocą przecinaka i młotka skuj starą warstwę. Zeskrob wszystko co nie trzyma się ściany, nawet jeśli musisz znacznie się zagłębić.Jak tynkować na zewnątrz
  2. Potem oczyść ścianę z kurzu. Najlepszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej, która znakomicie wypłukuje wszystko czego nie udało się usunąć mechanicznie, a poza tym nawilży powierzchnię przed tynkowaniem.
  3. Po przeschnięciu zagruntuj podłoże i zabierz się do przygotowania zaprawy tynkarskiej.
  4. Jeśli są to ściany narażone na wilgoć, np. fundamenty, użyj wyłącznie cementu i piasku w proporcji wagowej 1 do 3 (1 część cementu i 3 części piasku) bez dodatku wapna, które szczególnie nie lubi wilgoci. Dodaj wody na tyle aby uzyskać plastyczną masę.
  5. Teraz możesz przystąpić do nakładania tynku. Robi się najpierw tzw. obrzutkę. Niewielką ilość zaprawy nałóż na kielnię i uderz zawartością w ścianę tak aby masa przykleiła się do podłoża. Powtarzaj tę czynność aż wykonasz pewien odcinek, po czym wyrównaj wszystko pacą – jest to tzw. ściąganie. Pamiętaj by podczas obrzutki poszczególne części zaprawy znajdowały się jedna przy drugiej. W innym razie w trakcie ściągania będą występowały dziury, które trzeba na bieżąco uzupełniać. Za każdym razem sprawdzaj poziomicą czy nie występują jakieś nierówności. W przypadku grubej warstwy przekraczającej 3 cm wykonaj obrzutkę wstępną, tj. przed właściwym tynkowaniem nałóż odpowiednią ilość zaprawy. Po 24 godzinach możesz nałożyć kolejną warstwę. W przeciwnym razie wszystko odpada jak liście z drzew jesienią.Jak tynkować ręcznie
  6. Po upływie doby zwilż nałożony tynk i za pomocą pacy zatrzyj wszelkie niedociągnięcia.Tynkowanie tradycyjne

Kilka porad

Jeśli zamierzasz tynkować większą powierzchnię dobrze jest użyć siatki tynkarskiej.
Po odnowieniu tynku fundamentów warto wykonać izolację, np. ze styropianu, która w dużym stopniu chroni powierzchnię przed niekorzystnym oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Jeśli masz swoje podpowiedzi lub coś ominąłem dodaj w komentarzu.Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Zobacz również:

4 przemyślenia nt. „Jak otynkować stare ściany

  1. Zwykle nie pisze komentarzy na stronach, ale tym razem chciałabym podziękować za zamieszczenie tej notki, bo znalazłam w niej wiele potrzebnych mi danych. Pozdrawiam!

  2. Nie przepadam za czytaniem publikacji na stronach, bo zawsze wydawało mi się, że to strata czasu, ale ten bardzo mi się podoba. Czekam na więcej tego typu artykułów.

Dodaj komentarz

Wpisz właściwą wartość *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.