Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer) łazienkowy, aluminiowy, żeliwny, panelowy?

Sezon grzewczy rozpoczęty, a tu grzejnik nie grzeje? Wykręcałeś kaloryfer przed malowaniem, a potem zupełny brak reakcji? Choć w kotle się gotuje, a inne radiatory oddają ciepło jak szalone 😉 Powodem tego zamieszania jest zapowietrzony grzejnik. Oczywiście jeśli na wstępie wykluczyłeś inne możliwości – przede wszystkim odkręciłeś zawory przy kaloryferze, kryzy nie są zatkane, rura nie pękła…

Przedstawię kilka najpopularniejszych sposobów odpowietrzania grzejnika. Bowiem inaczej odpowietrza się grzejnik aluminiowy, a inaczej żeberkowy, a jeszcze inaczej kaloryfer łazienkowy (drabinkowy) lub panelowy itd.

Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer) łazienkowy, drabinkowy?

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy - luzowany odpowietrznik
Luzowany odpowietrznik łazienkowego grzejnika drabinkowego
  • Jeżeli posiadasz termostat, ustaw go w pozycji zamkniętej. Jeśli trzeba przekręć odpowietrznik w swoją stronę. Nie da się tutaj podłożyć naczynia do zbierania wody ponieważ odpowietrzniki w grzejnikach drabinkowych są montowane u góry. Zatem użyj do tego celu jakąś szmatkę.
  • Potem za pomocą, np. wkrętaka odkręć śrubkę odpowietrznika. Da się słyszeć charakterystyczny odgłos syczącego powietrza.
  • Kiedy zacznie wypływać woda powinno być o.k. Zakręć odpowietrznik i przekręć termostat do poprzedniej pozycji.

Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer) „aluminiowy”, żeberkowy bądź płytowy?

  • Tego typu grzejniki mogą mieć dwa rodzaje odpowietrzników – ręczny bądź automatyczny. Jeśli jest ręczny postępuj podobnie jak przy odpowietrzaniu grzejnika łazienkowego.
  • Najpierw zamknij termostat. Po czym przekręć otwór spustowy odpowietrznika w dół i podstaw jakieś naczynie (przeciwnie niż przy grzejniku łazienkowym tutaj jest to możliwe). Świetnie do tego nadaje się dozownik do farby. Czasem dołączany do zestawów malarskich (rys. poniżej).
  • Następnie odkręć śrubkę odpowietrznika. Po pojawieniu się wody zakręć śrubkę odpowietrznika i odkręć termostat.

Sposób na niedziałający odpowietrznik automatyczny

Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer) z automatycznym odpowietrznikiem - odpowietrzany kaloryfer
Odpowietrzany grzejnik poprzez uszkodzony odpowietrznik automatyczny

Jednak co zrobić jeśli masz automatyczny odpowietrznik, a mimo to grzejnik ni hu, hu? Byłoby zbyt pięknie, żeby było prawdziwie, co? Niestety tego rodzaju automaty też zawodzą. Nawet najlepszej jakości. Ale i na to jest sposób. Trzeba zwyczajnie odpowietrzyć kaloryfer ręcznie.

  • Przede wszystkim podłóż ściereczkę i jakieś naczynie (pomijam wzmiankę o termostacie, patrz wyżej). Tutaj nie ma za bardzo możliwości manewru (woda będzie bić w górę).
  • Odkręć nakrętkę odpowietrznika i za pomocą cienkiego, ale twardego drucika naciśnij znajdujący się w środku grzybek. Zacznie wydostawać się powietrze.
  • Odczekaj do momentu kiedy będzie wypływać woda. Wtedy zwolnij nacisk i zakręć nakrętkę.

Jak odpowietrzyć grzejnik (kaloryfer) żeliwny?

A co zrobić jeśli grzejnik nie posiada odpowietrznika? Instalacje, w których kaloryfery nie są zaopatrzone w odpowietrzniki powinny być odpowiednio skonstruowane. Nie będę się zagłębiał jak i dlaczego, bo nie o to tutaj chodzi.

  • Zatem nie ma innego wyjścia. Za pomocą klucza (czasem przydadzą się dwa) musisz poluzować śrubunek łączący grzejnik z rurą doprowadzającą, tzw. gałązką. Zrób to z wyczuciem, bo możesz zrobić mały potopik i przy okazji zaliczyć niechcianą kąpiel ;).
  • Lekko poluzuj i rozszczep elementy śrubunku. Nie zawsze udaje się to łatwo zrobić. Ścianki złączki potrafią mocno do siebie przylgnąć, co uniemożliwia, szczególnie w tej sytuacji, nieznaczne poluzowanie.
  • Kiedy usłyszysz wydobywające się powietrze, a po chwili wodę, natychmiast dokręć śrubunek. Jak się domyślasz niezbędna tutaj będzie szmatka. Można też pokombinować przy zainstalowanym termostacie, wyciągając bolec regulujący przepływ wody.

Garść uwag

Czasem bywa tak, że grzejnik jest odpowietrzony i nadal nie chce grzać. Jeśli nie ma zainstalowanych innych odpowietrzników w instalacji może to oznaczać, że gdzieś nadal utworzył się bąbel powietrza, który nie pozwala na cyrkulację wody. Wówczas trzeba spuszczać powietrze, które będzie wydostawało się wraz z wodą aż do skutku. Może być trochę bałaganu, ale cóż…

Staraj się odpowietrzać przy zimnych kaloryferach. Obniża się wtedy ciśnienie w instalacji, co nie jest korzystne dla sprawnego funkcjonowania c.o. Szczególnie jeśli musisz odpowietrzyć większą ilość grzejników, bądź spotka Cię sytuacja opisana w poprzednim akapicie. Przypominam, że bezwzględnie nie wolno dobijać wody do centralnego w trakcie grzania! Ale to na pewno wiesz.

10 komentarzy

  1. Dobrze wytłumaczone, wiem o co chodzi 🙂 Gratuluję całej strony i mam nadzieję, że będzie się rozwijała. Dzięki!

  2. Te automaty w kaloryferach są do niczego. Po jakimś czasie zatykają się i nie chcą działać. Potem i tak wszystko trzeba robić ręcznie.

  3. A już myślałem, że nie uda mi się odpowietrzyć grzejnika samemu. Brak odpowietrznika daje w kość.

  4. Przy odpowietrzaniu grzejnika można czasem trochę nabałaganić. Naprawdę warto dobrze zabezpieczyć ścianę i podłogę.

  5. Odpowietrzając grzejnik zawsze jestem gotów na to, że mogę być mokry 😉

  6. Z “fachowcami” bywa tak jak w “Usterce” – zaleją ci całe mieszkanie 🙁

  7. Niby prosta rzecz, a też trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać.

  8. Tego właśnie szukałem – dzięki. Jasne instrukcje dla zielonego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image