– Ależ to jest koślawe! No, jak narysować tę gwiazdę, żeby ładnie wyglądała? Może jesteś lub będziesz postawiony przed tym problemem? Przydaje się to w wielu sytuacjach, np. przy wykonywaniu ozdób, wycinanek, rysowaniu, itd. Dlatego pokażę Ci jak narysować gwiazdę pięcioramienną, aby miała proste ramiona o równych bokach? Są to łatwe metody, które wymagają znajomości tylko kilku zasad geometrycznych. Zatem przestań tracić czas i zobacz jak to zrobić.Gwiazda pięcioramienna

Zaopatrz się w kartkę papieru, ołówek, ekierkę, kątomierz i cyrkiel. Zaczynamy :)!

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną lub pentagram

 • Sposób 1

Przy rysowaniu gwiazdy pięcioramiennej jest pomocny pięciokąt foremny (równoboczny). Ale jak go narysować? Otóż wiedząc, że jego boki są równe, a kąty ich nachylenia wynoszą 108 o można to zrobić w łatwy sposób.

Narysuj prostą linię o ustalonej długości. Dla łatwiejszego zobrazowania niech wynosi ona 5 cm. Następnie odmierz kąt 108 o i wyrysuj drugą linię o tej samej długości czyli 5 cm, łącząc ją z końcem pierwszej (rys. 1). Piszę końcem, bo jak wiadomo jak kij tak i linia ma dwa końce 😉 Powtarzaj tę czynność z kolejnymi dwoma, biorąc za podstawę poprzednią linię. Ostatni bok to jedynie połączenie końców.

Teraz wystarczy wykreślić przekątne pięciokąta i mamy gwiazdę. Z pierwszego wierzchołka do trzeciego, z trzeciego do piątego, z piątego do drugiego, z drugiego do czwartego i z czwartego do pierwszego. Przy czym obojętnie, który będzie pierwszym wierzchołkiem – określ sobie sam(a).

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną

Rys.1. Jak narysować gwiazdę pięcioramienną sposób 1 i 2

 • Sposób 2

Podobnie jak wyżej użyj pięciokąta, tyle tylko, że należy wydłużyć jego boki do miejsca spotkania, który w tym przypadku będzie wpisany w gwiazdę (rys. 1 także to obrazuje, z tą różnicą, że wielokąt jest odwrócony).

 • Sposób 3

Jest to nieco bardziej skomplikowana metoda, ale jak wiadomo ludzka ręka nie jest precyzyjna. W tym przypadku można to zrobić bardziej dokładnie (opis ściśle wiąże się z rysunkiem 2).

Narysuj okrąg i wyznacz średnicę. Od jej środka S poprowadź prostopadłą linię. Odmierz połowę promienia (innymi słowy ¼ średnicy), wyznaczając punkt a. Od tego punktu (tutaj wbij cyrkiel) wyrysuj krzywą, poczynając od punktu b i przecinając promień. Miejsce przecięcia wyznaczy punkt c. Odległość między punktem b i c jest długością boku pięciokąta.

Przenieś tę długość tak, aby jeden koniec łączył się z punktem b, drugi z linią okręgu i potem kolejne, stykające się z tą linią. Wyznaczyliśmy pięciokąt równoboczny, dzięki któremu stworzysz gwiazdę pięcioramienną – podobnie jak przy sposobie pierwszym.

Jak narysować ładną gwiazdę pięcioramienną

Rys. 2. Sposób wyznaczenia pięciokąta równoramiennego jako podstawa wyrysowania gwiazdy pięcioramiennej.

Ciekawostka

Nie myl gwiazdy pięcioramiennej z pentagramem (łamaną zamkniętą). Choć i ten, jak to często bywa, ma różne znaczenia. W wielu kulturach pentagram uważany jest za symbol magiczny. Przypisywane są mu tak siły boskie jak i siły zła. Uważa się, że jest to zależne od sposobu ustawienia ramion gwiazdy. Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry to Pentagram Biały – dobry, zaś odwrócony to Pentagram Czarny – zły. Nie trzeba wiele i mamy zupełnie coś innego. Warto o tym pamiętać.

A Ty masz jakieś inne sposoby lub pomysły na to jak narysować gwiazdę pięcioramienną?Mam nadzieję, że artykuł był pomocny. Wesprzyj, proszę, bloga dobrowolną wpłatą.
Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Tagi:
 

7 Wypowiedzi do Jak narysować gwiazdę pięcioramienną lub pentagram

 1. loisa pisze:

  Fajny post. Czytam różne blogi każdego dnia. Jest to bardzo rozwijające, kiedy można korzystać z takiej wiedzy w tak przedstawionej formie. Dzięki, że się nią dzielisz.

 2. Mariela pisze:

  Interesujący artykuł. Bardzo dziękuję. Wiem teraz jak łatwo narysować gwiazdę i jednocześnie dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Prawdę rzekłszy nie zdawałam sobie sprawy, że tak to wygląda z tym pentagramem.

 3. Marcia pisze:

  Dobry sposób.
  A z tym pentagramem to nie wiedziałam.

 4. Victorina pisze:

  A wydawać by się mogło, że taka sobie niewinna gwiazda. Wystarczy obrócić i można niezłego zamieszania narobić.

 5. Damiana pisze:

  Pozdrowienia dla prowadzących stronkę. Bardzo fajna strona.
  Godna polecenia. Pozdrawiam!

 6. trena pisze:

  Jak chce się mieć idealną gwiazdę, to dobrze jest się wesprzeć komputerem. Potem wydrukować i odrysować.

 7. clif pisze:

  Ja nigdy nie miałem ręki do rysowania, ale jeśli ma się podany sposób działania jak tu, to naprawdę można.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz właściwą wartość *