Gwiazda pięcioramienna

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną lub pentagram

– Ależ to jest koślawe! No, jak narysować tę gwiazdę, żeby ładnie wyglądała? Może jesteś lub będziesz postawiony przed tym problemem? Przydaje się to w wielu sytuacjach, np. przy wykonywaniu ozdób, wycinanek, rysowaniu, itd. Dlatego pokażę Ci jak narysować gwiazdę pięcioramienną, aby miała proste ramiona o równych bokach? Są to łatwe metody, które wymagają znajomości tylko kilku zasad geometrycznych. Zatem przestań tracić czas i zobacz jak to zrobić.Gwiazda pięcioramienna

Zaopatrz się w kartkę papieru, ołówek, ekierkę, kątomierz i cyrkiel. Zaczynamy :)!

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną lub pentagram

  • Sposób 1

Przy rysowaniu gwiazdy pięcioramiennej jest pomocny pięciokąt foremny (równoboczny). Ale jak go narysować? Otóż wiedząc, że jego boki są równe, a kąty ich nachylenia wynoszą 108 o można to zrobić w łatwy sposób.

Narysuj prostą linię o ustalonej długości. Dla łatwiejszego zobrazowania niech wynosi ona 5 cm. Następnie odmierz kąt 108 o i wyrysuj drugą linię o tej samej długości czyli 5 cm, łącząc ją z końcem pierwszej (rys. 1). Piszę końcem, bo jak wiadomo jak kij tak i linia ma dwa końce 😉 Powtarzaj tę czynność z kolejnymi dwoma, biorąc za podstawę poprzednią linię. Ostatni bok to jedynie połączenie końców.

Teraz wystarczy wykreślić przekątne pięciokąta i mamy gwiazdę. Z pierwszego wierzchołka do trzeciego, z trzeciego do piątego, z piątego do drugiego, z drugiego do czwartego i z czwartego do pierwszego. Przy czym obojętnie, który będzie pierwszym wierzchołkiem – określ sobie sam(a).

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną
Rys.1. Jak narysować gwiazdę pięcioramienną sposób 1 i 2
  • Sposób 2

Podobnie jak wyżej użyj pięciokąta, tyle tylko, że należy wydłużyć jego boki do miejsca spotkania, który w tym przypadku będzie wpisany w gwiazdę (rys. 1 także to obrazuje, z tą różnicą, że wielokąt jest odwrócony).

  • Sposób 3

Jest to nieco bardziej skomplikowana metoda, ale jak wiadomo ludzka ręka nie jest precyzyjna. W tym przypadku można to zrobić bardziej dokładnie (opis ściśle wiąże się z rysunkiem 2).

Narysuj okrąg i wyznacz średnicę. Od jej środka S poprowadź prostopadłą linię. Odmierz połowę promienia (innymi słowy ¼ średnicy), wyznaczając punkt a. Od tego punktu (tutaj wbij cyrkiel) wyrysuj krzywą, poczynając od punktu b i przecinając promień. Miejsce przecięcia wyznaczy punkt c. Odległość między punktem b i c jest długością boku pięciokąta.

Przenieś tę długość tak, aby jeden koniec łączył się z punktem b, drugi z linią okręgu i potem kolejne, stykające się z tą linią. Wyznaczyliśmy pięciokąt równoboczny, dzięki któremu stworzysz gwiazdę pięcioramienną – podobnie jak przy sposobie pierwszym.

Jak narysować ładną gwiazdę pięcioramienną
Rys. 2. Sposób wyznaczenia pięciokąta równoramiennego jako podstawa wyrysowania gwiazdy pięcioramiennej.

Ciekawostka

Nie myl gwiazdy pięcioramiennej z pentagramem (łamaną zamkniętą). Choć i ten, jak to często bywa, ma różne znaczenia. W wielu kulturach pentagram uważany jest za symbol magiczny. Przypisywane są mu tak siły boskie jak i siły zła. Uważa się, że jest to zależne od sposobu ustawienia ramion gwiazdy. Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry to Pentagram Biały – dobry, zaś odwrócony to Pentagram Czarny – zły. Nie trzeba wiele i mamy zupełnie coś innego. Warto o tym pamiętać.

A Ty masz jakieś inne sposoby lub pomysły na to jak narysować gwiazdę pięcioramienną?Sprzęt i nie tylko możesz zobaczyć, np. tutaj.

Zobacz również:

7 przemyśleń nt. „Jak narysować gwiazdę pięcioramienną lub pentagram

  1. Fajny post. Czytam różne blogi każdego dnia. Jest to bardzo rozwijające, kiedy można korzystać z takiej wiedzy w tak przedstawionej formie. Dzięki, że się nią dzielisz.

  2. Interesujący artykuł. Bardzo dziękuję. Wiem teraz jak łatwo narysować gwiazdę i jednocześnie dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Prawdę rzekłszy nie zdawałam sobie sprawy, że tak to wygląda z tym pentagramem.

Dodaj komentarz

Wpisz właściwą wartość * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.