Jak i czym usunąć kamień z czajnika? Szybka i zdrowa metoda

Czajnik po odkamienieniuPod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się kamień (w pewnych kręgach zwany kamieniem kotłowym ;)) i osadza na ściankach czajnika, przez to obniża się jego wydajność. Zatykają się sitka i filtry, co spowalnia przepływ wody, a odpadające odłamki osadu jak nieproszeni goście panoszą się w napojach i żywności.

Warto co kilkanaście dni zrobić z tym porządek. Tym bardziej jeśli nie chcesz słuchać dziwnych odgłosów wydobywających się z czajnika podczas gotowania wody w postaci wycia, pisków i trzasków, że o zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd nie wspomnę (osadzony kamień powoduje dłuższe nagrzewanie).

Dobrze jednak, żeby wykonać to w sposób bliższy naturze,  to znaczy takim, aby niepotrzebnie dodatkowo nie łykać chemii zawartej w detergentach. Jak wyczyścić zatem czajnik z kamienia?

Moim, a w zasadzie rodzinnym dobrym, sprawdzonym sposobem, a jednocześnie nie powodującym uszczerbku na zdrowiu jest użycie 10% octu spirytusowego. Była to domena mojego Taty. Nie wiem dlaczego, ale sprawą kamienia w czajniku zajmował się właśnie On. I jakoś tak przeszło z ojca na syna 🙂 Ale do rzeczy – jak to zrobić?

Jak i czym usunąć kamień z czajnika?

  1. Wlej 0,5 l octu bez rozcieńczania do czajnika, zagotuj i pozostaw na ok. 30 min.
  2. Odlej całość do innego naczynia. Sprawdź czy cały osad został usunięty. W razie potrzeby powtórz czynność. Grubsze warstwy nie chcą łatwo schodzić, dlatego może zajść potrzeba mechanicznego usunięcia osadu. Należy to zrobić tak, aby nie uszkodzić ścianek naczynia, np. za pomocą drewnianej łyżki.  
  3. W użytym gorącym occie (trzeba dbać o środowisko):) zanurz sitko. Po kilku minutach kamień powinien zejść. Podobnie usuniesz osad z końcówki wylewki czajnika wkładając go do octu do góry dnem. Zrób to tak, by pod wodą nie znalazła się jakaś część zasilana prądem (dotyczy czajników elektrycznych).
  4. Po „odkamienieniu” naczynia należy pozbyć się zapachu i smaku octu. W związku z tym opłucz sitko i czajnik wodą i wylej. Jeśli zapach nie ustąpi, powtórz czynność lub zagotuj w nim świeżą wodę.
  5. Przy słabszych zabrudzeniach może wystarczyć rozcieńczony ocet z wodą.

I to wszystko. Szybko, czysto, świeżo i zdrowo. Poniżej fotki na dowód, że to działa 🙂

Pamiętaj, że brak dbałości o odkamienianie czajnika może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jeśli znasz inną skuteczną i zdrową metodę na pozbycie się kamienia podziel się nią w komentarzu.

6 komentarzy

  1. Po co zapobiegać? Lepiej leczyć. Można stosować dzbanki filtracyjne i inne filtry do kuchni. Blogerki kulinarne używają np. filtru Puricom Stella. Niektórych szczęściarzy stać na zmiękczacze wody centralne.

  2. To ja mam bombowy sposób na odkamienianie czajnika i co ważne – nie śmierdzący nic a nic albowiem używam kwasku cytrynowego. A więc: wsypuję 3 łyżeczki rzeczonego kwasku, wlewam wodę, gotuję, po chwili wylewam cały syf, płuczę czajnik i po akcji. Nadmienię, że czajnik jest jak nówka. Zabawa w odkamienianie trwa max. 10 min.

  3. Super blog, żałuję, że dopiero dzisiaj go odnalazłem!
    Jeśli chodzi może mniej o odkamienianie, a bardziej o usuwanie różnych zabrudzeń z kanalizacji, odpływów itp. to bardzo dobre efekty daje soda oczyszczona i ocet wrzucone do odpływu czy gdzie tam potrzebujemy usunięcia brudu.
    Sposób skuteczny i przy okazji nie jest tak niebezpieczny, jak wszelkiej maści krety itp. (takie moje skrzywienie zawodowe – bhp 😛 )

  4. Polecam również wodę z kwaskiem cytrynowym, tak samo dobrze usuwa kamień, a do tego nie pozostawia przykrego zapachu.

  5. Ja też używam kwasku cytrynowego. To sprawdzony sposób mojej mamy, a jako że działa bardzo dobrze, nie mam potrzeby szukać innych metod 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image