Darmowy prąd z więzienia – ekonomicznie i ekologicznie?

Skrócenie wyroku o jeden dzień za każde 16 godzin pedałowania obiecują więźniom władze jednego z brazylijskich zakładów karnych. Inspiracją były więzienia w Stanach Zjednoczonych, gdzie tamtejsze „pensjonariuszki” wytwarzały darmowy prąd do zasilania telewizorów. 🙂

Przystosowany do tego rower stacjonarny podłączony jest do akumulatora, ładowanego przez specjalne dynamo napędzane siłą mięśni. Następnie baterie zabiera się do miasta, używając ich do zasilania oświetlenia ulic.

I teraz powstaje pytanie czy mogłem użyć w tytule tego wpisu określenia darmowy prąd? Czy tego typu przedsięwzięcie rzeczywiście jest uzasadnione ekonomicznie? Może się czepiam, ale sprzęt do generowania energii, jak chociażby akumulatory, nie rośnie na drzewach. Trzeba je rozmontować, zamontować, przywieźć, wywieźć. Przecież to wszystko tworzy koszty.

A co do ekologii. Z pewnością w dużym stopniu można tutaj mówić o zielonej energii, ale czy tak jest do końca? Czy rzeczywiście zanieczyszczenia powstałe przy produkcji sprzętu i po jego zużyciu rekompensowane są przez pedałowanie na rowerze? Oto jest pytanie!

Być może w ten sposób pozyskany prąd jest tańszy niż sieciowy; bardziej ekologiczny. Być może nie jest to jedynie zwykła propaganda. Te pytania pozostaną na razie bez odpowiedzi.

Ciekawe czy bardziej opłacalne byłoby zamontowanie baterii fotowoltaicznych. W końcu w takim kraju jak Brazylia słońca nie brakuje.

Jeśli masz jakieś informacje na temat kosztów tego projektu, pisz śmiało w komentarzu?

Sam zamysł jest inspirujący. Jakby tak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, a nawet trzy, a nawet więcej! Pedałując na takim rowerku odchudzasz się, kształtujesz sylwetkę, budujesz mięśnie i kondycję, wytwarzając jednocześnie darmowy prąd :). Zastosowań jest bez liku. Naładowany akumulator można używać do wieeeeelu rzeczy 🙂

Jeden komentarz

  1. Moim zdaniem powinni pedałować w ramach kary, a nie żeby sobie odsiadkę zmniejszyć. I tak wynikło by z tego wiele korzyści. Dla nich i dla społeczeństwa. Lepsze zdrowie i kondycja, mieliby zajęcie, i co najważniejsze byłby z nich jakiś pożytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enter Captcha Here : *

Reload Image